Julijonas Lindė – Dobilas

( 1872 – 1934 )

Šį rudenį sukanka 150 metų, kai gimė rašytojas, mokytojas, kunigas, publicistas, literatūros kritikas J. LINDĖ – DOBILAS. Jo vardu buvo pavadinta 1938 m. pastatyta nauja Linkuvos pradinė mokykla, vėliau vadinamieji „baltieji rūmai“.

Gimė Dovyduose, netoli Grūžių, kaimyniniame Pasvalio rajone. Namie išmoko lietuviškai ir lenkiškai skaityti, vėliau mokėsi Kuldygos (Latvija) gimnazijoje, baigė Kauno kunigų seminariją, kur klausė kalbininko K. Jauniaus, poeto A. Baranausko paskaitų. Slapyvardį DOBILAS pasirenka norėdamas išleisti savo romaną  „Blūdas“ apie 1905 m. įvykius. Romanas buvo išspausdintas 1912 m. rudenį, taigi dar vienas jubiliejus – 110 m. nuo jo pasirodymo. Tai lietuvių psichologinio romano pradžia. Didžiausi autoritetai rašytojui buvo Homeras, Dantė, Getė ir A. Mickevičius, K. Donelaitis, A. Strazdas ir  A. Vienažindys,  iš savo laiko literatūros  vertino Vydūną, V. Krėvę, V. Mykolaitį - Putiną, Vaižgantą, nepriėmė nei „Keturių vėjų“, nei „Trečio fronto.“  Jis  buvo  savita, laisva, kūrybinga asmenybė, besivadovaujanti žmoniškumo, harmonijos, grožio ir laisvės principais. Taigi buvo ir yra už ką J. Lindę – Dobilą atsiminti, gerbti, jo vardu pavadinti mokyklą.

Gimnazijos muziejininkė

20221111 11464420221111 11470120221111 114826