2023 - ieji yra Tremtinių ir politinių kalinių metai

bėgiai

Šiemet sukanka 70 metų nuo Sovietų Sąjungos 1953 m. vykdytų paskutinių masinių okupuotos Lietuvos gyventojų trėmimų į Rytus. Tremiami buvo ne tik lietuviai, bet ir lenkai, totoriai, žydai, kitų tautybių Lietuvos gyventojai. Tai buvo gražiausias tautos žiedas, aktyviausi visuomenės veikėjai, tarpukario nepriklausomybės metais susiformavusi Lietuvos inteligentija, turtingesni ūkininkai.

Linkuvos gimnazijoje 1941 m. birželio 14 d. dar vyko darbas: atsisveikinta su mokiniais ir mokytojais iki kitų mokslo metų. Deja, tą pačią dieną inspektorius I. Brazdžiūnas, direktorius S. Vaitkevičiaus, mokytojai P. Pabilionis ir  V. Karalius su šeimomis  buvo ištremti iš Lietuvos.

Iš viso į Sibirą SSRS ištrėmė apie 130 tūkstančių Lietuvos gyventojų. Sovietų okupacijos ir genocido netektims bei pasipriešinimui atminti nuo 1989 m. yra paskelbta ir minima Gedulo ir Vilties diena.