Dovana gimnazijos bendruomenei

2023 m. vasario 21 d. sukako 140 metų nuo lietuviško mėnraščio „Aušra“ pirmojo numerio, išleisto Mažojoje Lietuvoje, Ragainėje ir Tilžėje 1883 – aisiais ir ėjusio iki 1886 metų birželio. Pirmojo laikraščio Lietuvoje perleidimą inicijavo ir globojo Lietuvos Respublikos Prezidentas dr. Gitanas Nausėda, Mecenatas – kultūros geradarys dr. Pranas Kiznis.

Nepriklausomybės akto signataro Jono Basanavičiaus ir redaktorių Jurgio Mikšo, Jono Šliūpo, Martyno Jankaus ir Juozo Andziulaičio – Kalnėno leidinys sutalpintas į keturias knygas originaliu formatu perspausdintais ir įrištais 1883, 1884, 1885 bei 1886 m. komplektais  su penktąja Įvadine arba aiškinamąja knyga „Mėnraščio AUŠRA (1883 – 1886) 140 – mečiui atminti DOVANA LIETUVAI. “Knygos išleistos 2,1 tūkst. egzempliorių tiražu ir skirtos Lietuvos mokykloms, muziejams ir bibliotekoms. Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos  kreipimesi į mokyklos bendruomenę rašoma: „Tikimės, kad šią dovaną branginsite, skaitysite ir kūrybiškai naudosite Jūsų mokyklai reikšmingomis progomis, istorijos, lietuvių kalbos ir literatūros bei kitų dalykų  pamokose ir pilietiškumo iniciatyvoms.“

„Aušra“ daugiausia rūpinosi lietuvių kalbos ugdymu ir jos prestižu, aukštino liaudies kultūrą, tautosaką, skelbė originalius grožinės literatūros kūrinius, publikavo XIX a. pirmos pusės rašytojų kūrybą, supažindino su pasauline literatūra. Leidinio svarbiausias uždavinys telkti lietuvius, kelti tautinę savimonę yra aktualus ir dabar siekiant ugdyti kritiškai mąstančią jaunąją kartą, žadinant pasididžiavimą Lietuva, stiprinant patriotiškumą ir pilietiškumą.

P.S. Apie leidinio sutiktuves mūsų gimnazijoje trečiokės gimnazistės Gabija Martinaitytė ir Miglė Usevičiūtė sukūrė filmuką „Pirmojo lietuviško mėnraščio Aušra rinkinio kelionė“.

Vaizdo įrašai bus skelbiami atviroje mokymosi svetainėje www.pilietiskumomokykla.lt.

Aušra Aušra Aušra