Naudojame tik būtinus slapukus (angl. cookies) tinkamam svetainės veikimui užtikrinti. Skaityti daugiau

🍪
Pakruojo r. Linkuvos gimnazija
Rugsėjo 1-oji - Mokslo ir žinių diena
Skirtingos veiklos
Tradicinis abiturientų spektaklis „ Šešėlis“ (pagal J. Švarco pjesę) 2024 m.
Brandos atestatų įteikimas

Biologijos mokslų daktarė Aleksandra Bagdonaitė – Tučienė

(1923 – 2003)

Linkuvos gimnaziją garsina  daugybė mokslininkų, kurių vardai gal ir nėra žinomi plačiajai visuomenei, tačiau šie žmonės yra daug davę Lietuvos mokslui. Tokia yra  biologijos mokslų daktarė Aleksandra Bagdonaitė -Tučienė, kurios šimto metų jubiliejų prisimename šių metų lapkričio 8 dieną.

Ji gimė Ūdekuose, čia baigusi pradžios mokyklą, vėliau mokėsi Linkuvos gimnazijoje (XVIII laida), studijavo Vilniaus valstybiniame universitete ir baigusi 1949 m. įstoja į aspirantūrą Lietuvos TSR mokslų akademijos Biologijos institute. Šis institutas buvo vienintelė Aleksandros darbovietė, su ja susiję 42 gyvenimo metai, kai 1991 m. mokslininkė išėjo į pensiją. Ji buvo ne tik labai energinga, aktyvi, bet ir labai plačių interesų asmenybė, dėl organizacinių sugebėjimų ir veiklumo išrinkta į Instituto mokslinę tarybą, dažnai skaitė paskaitas, vedė seminarus, bendradarbiavo enciklopediniuose leidiniuose, rašė straipsnius į laikraščius ir mokslo populiarinimo žurnalus. „ Aleksandra dalijosi žiniomis apie nepaprastą, mįslingą augalų pasaulį, atskleisdama jo grožį ir svarbą kiekvienam žmogui. Tie meilės gamtai pilni rašiniai skatina branginti mus supančius turtus“, - taip šiltai apie ją atsiliepia biologijos mokslų daktarė D. Matulevičiūtė.

Aleksandros Bagdonaitės – Tučienės mokslinė veikla labai turtinga ir įvairiapusė.  Tiek tirdama Lietuvos florą, tiek augaliją,  ji daug dėmesio skyrė retoms ir saugotinoms rūšims bei augalų bendrijoms ir jų apsaugos klausimams. Ji ne tik paliko daugybę publikacijų, bet daug laiko  paaukojo recenzuodama kitų disertacijas, diplominius darbus, mokslinius straipsnius, daugybė mokslinių konsultacijų, ekspertizių ir sukurtų tyrimo metodų. „Neperdedant galima teigti, kad A. Tučienės mokslinis palikimas yra neįkainojamas“, - teigiama enciklopedijoje.

Gimnazijos muziejininkė A. Ašmonavičienė

Antra iš kairės A. Bagdonaitė - Tučienė