Naudojame tik būtinus slapukus (angl. cookies) tinkamam svetainės veikimui užtikrinti. Skaityti daugiau

🍪
Pakruojo r. Linkuvos gimnazija
Rugsėjo 1-oji - Mokslo ir žinių diena
Skirtingos veiklos
Tradicinis abiturientų spektaklis „ Šešėlis“ (pagal J. Švarco pjesę) 2024 m.
Brandos atestatų įteikimas

Valstybinei kalbai – 35

valstybine kalbaLapkričio 18 d. sukanka 35 - eri metai, kai lietuvių kalba paskelbta valstybine. Šiai datai skirti renginiai organizuojami  visoje Lietuvoje, specialiai šia proga sukurtas dokumentinis filmas „Išsaugojome kalbą“.

Lietuvos Respublikos konstitucijoje lietuvių kalba pirmą kartą pripažinta valstybine 1922 m., pakartotinai – 1928 ir 1938 m.  Per pirmuosius nepriklausomos valstybės dešimtmečius susiformavo bendrinės kalbos stiliai, galintys patenkinti mokslo, administravimo, spaudos poreikius. Taisyklingos kalbos reikalavimai buvo  privalomi visiems valstybės tarnautojams. Nuo 1940 m. valstybinės kalbos samprata buvo panaikinta.

1988 m. lapkričio 18 d. tuometinė Aukščiausioji Taryba paskelbė įstatymą, kuriuo Konstitucija buvo papildyta straipsniu, įteisinančiu lietuvių kalbos vartojimą viešojo gyvenimo srityse. Simboliška, kad tą pačią dieną buvo sugrąžinti ir kiti valstybingumo simboliai – trispalvė ir „Tautiška giesmė“. Tuo metu tai buvo neįtikėtinas įvykis – nepriklausoma valstybė dar neatkurta, o jos kalba įteisinta kaip valstybinė. Taip Sąjūdžio mitinguose išreikštas žmonių troškimas savo krašte turėti savo kalbą, ją išvaduoti iš rusų kalbos šešėlio neliko be atsako – valdžios atstovai buvo priversti paisyti tautos lūkesčių ir reikalavimų. Taigi istorija parodė, kad lietuvių tauta už savo valstybingumą kovojo žodžiu, dvasiniu ir kultūriniu pasipriešinimu. Dabar mūsų eilė IŠLAIKYTI, STIPRINTI, SAUGOTI SAVO KONSTITUCINĘ VERTYBĘ  - LIETUVIŲ KALBĄ!

A. Ašmonavičienė